English Contest – Wielki Test Języka Angielskiego w ChorzowieJaki poziom języka angielskiego reprezentują chorzowianie? Jak władają angielskim w porównaniu z mieszkańcami innych miast? Na te pytania częściowe odpowiedzi uzyskałam 22 czerwca podczas Wielkiego Testu Języka Angielskiego. Wielki Test Języka Angielskiego zorganizowany został przez Ogólnopolską Szkołę Językową British School, a patronatu temu projektowi udzielili: Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala, Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek oraz ja.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Chorzów. W swoim wystąpieniu inauguracyjnym starałam się zachęcić zebranych do samodyscypliny i solidnej nauki języków obcych – w tym oczywiście języka angielskiego – wplatając w to wystąpienie kilka ciekawych przykładów z życia wziętych, kiedy to dobra znajomość języków była pożyteczna zarówno w sytuacjach służbowych jak i prywatnych.

W „chorzowskim” teście wzięło odział kilkaset osób, w skali całego kraju ponad 15 tyś. uczestników. Przygotowany był na dwóch poziomach: dla dzieci od 8 do 12 roku życia i od 13 roku życia. Jego celem było sprawdzenie kompetencji języka angielskiego mieszkańców Chorzowa, przedstawienie wyniku testu każdemu uczestnikowi wraz z opisem poziomu oraz w najbliższym czasie przedstawienie uśrednionego wyniku dla miasta do publicznej wiadomości w mediach.

Oczywiście sama również wzięłam udział w teście, bo uważam że trzeba wykorzystywać każdą szansę, by doszkalać swoje umiejętności językowe. Moim skromnym zdaniem, odnosząc się do imprezy, my Polacy kładziemy zbyt duży nacisk na naukę gramatyki, a nie uczymy się w języku obcym myśleć i mówić. Sama wielokrotnie odniosłam takie wrażenie w kontaktach z obcokrajowcami, że staramy się mówić nad wyraz poprawnie, przez co często nieraz wyrażamy się mniej komunikatywnie i jakby trochę się blokujemy… W każdym razie, zgodziłam się również udzielić wywiadu – oczywiście po angielsku. Jak mi poszło?