Konferencja prasowa o zdrowiu (30.09.2019 r.)

30 września 2019 roku wspólnie z Markiem Plurą zorganizowaliśmy konferencję prasową o zdrowiu przed Katowickim Centrum Onkologii.
Polityka zdrowotna to dla nas priorytet, bo na naszych oczach katastrofa staje się faktem. Zdecydowana większość szpitali liczy idące w setki milionów straty.
Z raportu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych wynika, że 90% szpitali powiatowych w Polsce ma problemy finansowe, a to z kolei przekłada się na sytuację pacjentów!
Trwa także kryzys lekowy. Zgodnie z danymi Naczelnej Izby Aptekarskiej w polskich aptekach brakuje ok. 500 leków, w tym tych, które są bardzo popularne. To m.in. leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe, szczepionki przeciw odrze, insuliny, a także leki stosowane w astmie oraz schizofrenii.
Składanie kolejnych obietnic Polakom przez ekipę, która doprowadziła do zapaści to festiwal obłudy. Konieczne są nie obietnice, ale realne działania i zwiększone nakłady finansowe!
Żeby naprawić obecną sytuacją trzeba zwiększyć wydatki publiczne na ochronę zdrowia. W Polsce wynoszą one obecnie 4,7% PKB. My chcemy, by było to 6% PKB – faktycznie, a nie tylko na papierze.
To o co będę zabiegała to także: uwolnienie lekarzy od biurokracji, która zajmuje im 80% czasu, powołanie asystentów lekarzy i uruchomienie takich kierunków na studiach, doinwestowanie przychodni szpitalnych poprzez zlikwidowanie absurdów w NFZ, całkowite przywrócenie dyżurów nocnych i świątecznych POZ, robienie zapasów leków (jako strategiczny punkt polityki lekowej), ale także równy dostęp do szczepionek dla dzieci i profilaktykę.