Regionalny Konkurs „Lady D. 2015 in Silesia imienia Krystyny Bochenek” rozstrzygnięty!05 maja w Sali Parnassos w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się uroczysta Gala Konkursu Lady D. 2015 in Silesia imienia Krystyny Bochenek, którą w tym roku miałam przyjemność organizować wspólnie z eurodeputowanym Markiem Plurą. W tegorocznej edycji Regionalnego Konkursu Lady D. spośród wielu nadesłanych zgłoszeń kapituła konkursu wyłoniła sześć niezwykłych kobiet, które otrzymały wyróżnienia w swoich kategoriach.

Konkurs poświęcony kobietom niepełnosprawnym organizowany jest już od 2002 roku. W każdej edycji wyróżniane są kobiety, które pomimo swoich dysfunkcji odniosły sukces w różnych dziedzinach życia i odegrały kluczową rolę w rozwoju naszego regionu. Jako organizator tegorocznej edycji konkursu jestem niezmiernie dumna, iż w naszym województwie jest tyle niezwykłych kobiet, które mogliśmy bliżej poznać, przybliżyć ich działalność mieszkańcom oraz część z nich wyróżnić przyznając im tytułu Lady D. 2015 in Silesia.

Śląską galę zaszczyciło swoją obecnością wiele osób ze środowisk społecznych i samorządowych z naszego regionu w tym: parlamentarzyści, radni i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przede wszystkim rodziny i przyjaciele laureatek. Atmosfera towarzysząca całemu wydarzeniu była podwójnie wyjątkowa ze względu na fakt, iż 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Laureatkami tegorocznej edycji konkursu w następujących kategoriach zostały:

– „dobry start” – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 26 lat działających w różnych obszarach życia społecznego. Nagrodę w kategorii „dobry start” otrzymała PATRYCJA HARĘZA, pochodząca z Jaworzna 24 letnia sportsmenka, od lat trenująca szermierkę. Swoją aktywność społeczną skupia w obszarze propagowania sportu paraolimpijskiego w Polsce.

– „sport” – kategoria dla kobiet działających w obszarze sportu. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymała tyszanka KAROLINA HAMER, pływaczka, kilkunastokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu. Dwukrotnie reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Paraolimpijskich: w Atenach oraz Pekinie, od lat aktywnie zaangażowana w wyrównywanie szans sportowców niepełnosprawnych.

– „kultura i sztuka” – kategoria dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki. Nagrodę otrzymała katowiczanka ALDONA SNARSKA – KUREK, która od wielu lat angażuje się w rozwijanie pasji muzyczno-tanecznych wśród dzieci i młodzieży. Jest autorką piosenek dla dzieci i młodzieży, tekstów reklamowych, wierszy, tekstów kabaretowych.

– „życie zawodowe” – kategoria dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych i nie tylko, czy też przedsięwzięć społecznie użytecznych. Wyróżniona została pochodząca z Gliwic AGNIESZKA FILIPKOWSKA, tłumacz języka niemieckiego, nauczyciel oraz społecznik od lat walczący z barierami architektonicznymi w swoim mieście i regionie.

– „życie społeczne” – kategoria dla kobiet działających w organizacjach pozarządowych lub biorących udział w inicjatywach obywatelskich. Laureatką w tej kategorii została WANDA MIŁOŚ, mieszkanka Jastrzębia – Zdrój, która jest jedną z założycielek ruchu „Amazonek”. Od wielu lat aktywnie wspiera inne kobiety po zabiegu mastektomii, a także propaguje informacje na temat profilaktyki raka piersi.

Na koniec wyróżnienie specjalne –przyznawane jest szczególnie zasłużonym kandydatkom i otrzymała je AGATA KOPEĆ – ROMIK. Absolwentka dwóch kierunków studiów na UŚ. Od 2003 roku prezes zarządu Fundacji Tacy Sami ogólnopolskiej organizacji pozarządowej wspierającej m.in. żeglarstwo, nurkowanie, rajdy samochodowe, łucznictwo, rugby na wózkach.

Laureatkom konkursu zostały wręczone dyplomy potwierdzające nadanie im tytułu honorowego Lady D. 2015 in Silesia, którym jeszcze raz z całego serca gratuluję!

Wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszył koncert kwartetu smyczkowego „A.QUARTET”.