Konferencja pt. „Rola regionu w Europie” zorganizowana przez Wydział Zamiejscowy WSB w ChorzowieDnia 27 maja 2012 r. (tuż przed długim weekendem) miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji pod tytułem „Rola regionu w Europie”, organizowanej przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie. Podczas spotkania, omówiliśmy wiele płaszczyzn roli regionów w zjednoczonej Europie, w tym zwłaszcza aspekt ekonomiczno-gospodarczy, społeczno-kulturowy oraz autonomiczności w ramach struktury samorządowej.

Oczywiście, my prelegenci – jako zagorzali Ślązacy – skupiliśmy się przede wszystkim na roli i znaczeniu Śląska w Polsce i zjednoczonej Europie, raz wtórując sobie nawzajem, raz pięknie się różniąc. Oczywiście nie zabrakło również przykładów i analogi z różnych zakątków Europy.

Pod koniec spotkania miałam przyjemność wręczać dyplomy laureatom konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. Po rozmowie z laureatami, nasunęła mi się dygresja, że poziom wiedzy uczestników konkursów dotyczących UE jest z roku na rok coraz większy – co niezmiernie mnie cieszy.

Mam nadzieję, że w przyszłości odbędzie się również wiele ciekawych spotkań dotyczących naszego, pięknego regionu śląskiego…