| TELEFON : 32 257 00 01 | E-MAIL: [email protected] |

Refundacja z NFZ zabiegu profilaktycznej mastektomii.

Opis materiału filmowego

Na 73. Posiedzeniu Sejmu RP w dniu 6 grudnia 2018 roku wspólnie z koleżanką Mirosławą Nykiel oraz kolegą Markiem Hokiem pytałam Ministra Zdrowia o konkretną datę wprowadzenia w życie rozporządzenia dotyczącego refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi dla osób z obciążeniami rodzinnymi!
Dzięki inicjatywie „Pokonaj Raka Piersi” – naszej serdecznej koleżanki i zarazem bohaterki – Katarzyny Stachowicz, opinia publiczna dowiedziała się o problemie tysięcy Polek!!! Udało nam się jednak wspólnie, dzięki Kasi pracy ponad politycznymi podziałami, przekonać Pana Ministra, aby zabieg profilaktyczny, chroniący kobiety przed zachorowaniem na raka był refundowany ze środków NFZ-u. W Polsce żyje około 100 tysięcy kobiet z mutacją genu BRCA1 i BRCA2, który powoduje nieuchronne zachorowanie na raka piersi i jajników.
6 czerwca 2018 roku Minister Łukasz Szumowski obiecywał Polkom refundacje tych zabiegów jeszcze w tym roku. Rok 2018 dobiega końca, stąd też nasze bardzo konkretne pytania o datę wejścia w życie kluczowego w tej sprawie rozporządzenia. W wyniku wspomnianej akcji radykalnie wzrosła świadomość i wiedza kobiet, które coraz częściej pytają swoich lekarzy o te zabiegi.
Danie Polkom alternatywy, czyli możliwości wykonania refundowanego przez NFZ zabiegu profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi, to najlepszy prezent! Rozporządzenie w sprawie profilaktycznej mastektomii dla kobiet z mutacją genetyczną BRCA1 i BRCA2 wejdzie w życie w tym roku, przed świętami – takiej odpowiedzi w tej ważnej kwestii udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Król.

Szczegóły filmu

  • Data 6 grudnia 2018
  • Tagi
Powrót do początku
Strona posiada lektora. Zmień wielkość czcionki: