Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi (15.10.2021 r.)

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, ustanowiony w 2008 roku.
Celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie badań profilaktycznych i potrzebę rzetelnej wiedzy na temat tego nowotworu.
Ważne w tej kwestii jest zaangażowanie nas wszystkich – także polityków i działaczy społecznych. Na uwagę i podziękowania zasługuje działalność takich osób jak: Katarzyny Stachowicz Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego, która swoją determinacją doprowadziła do zagwarantowania przez NFZ refundacji profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi dla kobiet obciążonych genetycznie, inicjatorki projektu “Pokonaj raka piersi” oraz europosła Bartosza Arłukowicza, byłego Ministra Zdrowia, który jako polski, europoseł jest przewodniczącym Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim.
W 2020 r. nowotwór ten wykryto w Polsce aż u 20 tys. kobiet. Natomiast 10 lat wcześniej u niewiele ponad 16 tys. kobiet.
W Polsce nowotwór ten wykrywa się u 68,7 na 100 tys. osób, a średnia dla Europy to 69,7 na 100 tys. Niestety, w Polsce stosunkowo więcej niż w innych krajach europejskich pacjentek umiera z powodu raka piersi. Średnia dla Europy wynosi 14,8 na 100 tys. osób, a w Polsce współczynnik ten utrzymuje się na poziomie 17,9 na 100 tys. osób.
Drogie Panie, badajmy się! Wczesne wykrycie choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.