40-lecie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (19.06.2021 r.)

19 czerwca 2021 roku obchodzimy piękny jubileusz 40-lecia Polskie Stowarzyszenie Diabetyków!
Wszystkim członkom Stowarzyszenia, pracownikom i ekspertom składam serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. Dziękuję za zaangażowanie oraz pracę na rzecz wszystkich pacjentów diabetologicznych, dla których Państwa działalność jest tak bardzo potrzebna.
Pierwsze kluby pacjentów diabetologicznych przy przychodniach i poradniach cukrzycowych zaczęły powstawać w latach 50-tych XX-ego wieku. Grupy osób dotkniętych cukrzycą spotykały się, aby w zespołach lepiej poznać uwarunkowania tej choroby, zasady jej leczenia i zapobiegania wielu groźnym powikłaniom prowadzącym m.in. do utraty wzroku, schorzeń nerek, uszkodzeń nerwów, a nawet amputacji kończyn dolnych.
Dzięki tym spotkaniom nauczono się stosowania na co dzień diety, zapobiegania powstawaniu hipoglikemii i hiperglikemii oraz kwaśnicy ketonowej.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków rozpoczęło swoją działalność na początku lat 80-tych. W dniu 19 czerwca 1981 roku w Bydgoszczy grupa inicjatywna zarejestrowała stowarzyszenie zrzeszające osoby chore na cukrzycę, które aktualnie liczy ponad 60.000 członków zarejestrowanych w około 350 kołach terenowych na terenie całego kraju.
Dzisiaj na ręce Pani Anny Śliwińskiej – obecnej Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – z całego serca składam podziękowania za codzienne wsparcie dla wszystkich, którzy walczą z tą niebezpieczną i podstępną chorobą cywilizacyjną.