Trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w Sejmie RP (16-18.11.2021 r.)

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, którą oficjalnie uznano za epidemię XXI wieku.
Szacuje się, że 90-95% osób cierpiących na cukrzycę doświadcza cukrzycy typu 2. Niestety liczba ta stale rośnie z powodu starzenia się populacji, coraz większej otyłości, złej diety, siedzącego trybu życia oraz przewlekłego stresu. Wczesne jej wykrycie, ciągłe monitorowanie glikemii, dobrze dobrana dieta, aktywny tryb życia, redukcja masy ciała mogą doprowadzić do cofnięcia choroby.

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób, 5 mln osób jest w grupie ryzyka, a ok. 1 mln osób nie wie nawet, że choruje. Na całym świecie na cukrzycę zapadło już ponad 460 mln ludzi, a co każde 8 sekund ktoś, gdzieś na świecie umiera na tę chorobę z powodu jej powikłań.

16-17 listopada 2021 roku wszyscy parlamentarzyści, pracownicy Sejmu RP i Senatu RP oraz przedstawiciele mediów mogli wykonać profilaktyczne badanie poziomu glikemii. Jako Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy pragnę z całego serca podziękować za wsparcie i współpracę m.in. Polskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków oraz Stowarzyszeniu Edukacji Diabetologicznej. Na każdym kroku chcemy dawać dobry przykład i promować badania profilaktyczne, bo przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć.